Wspomnienia: August Chełkowski, Leon Śliwiński
- August Chełkowski
- Leon Śliwiński August Chełkowski (1927 - 1999)
Fizyka uczy uczciwości
FOT. JACEK DOMIŃSKI
- Nie potrafię wybrać, co jest dla mnie ważniejsze, polityka czy praca naukowa - mówił August Chełkowski. Nauką zajmował się od zawsze, od asystentury do docentury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, po profesurę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od aktywności politycznej, zwłaszcza rozumianej jako działalność partyjna, do sierpnia 1980 roku powstrzymywał się zupełnie (ale nie powstrzymywał się od wyrażania poglądów, za co na przykład w 1976 roku zapłacił utratą stanowiska dyrektora Instytutu Fizyki), a i później niechętny był partyjnictwu.
Polityka go w końcu pochłonęła - od dziesięciu lat był senatorem, a w II kadencji, w latach 1991 - 1993, marszałkiem Senatu, i na uczelni mógł bywać nie więcej niż dwa dni w tygodniu - ale traktował ją jako służbę publiczną, obowiązek obywatelski.
Kierował się w tym względzie tradycjami rodzinnymi; przodkowie ze strony matki byli zasłużeni w walce o polskość Warmii; ojciec, inżynier i działacz gospodarczy, zginął we wrześniu 1939 roku.
August Jan Chełkowski urodził się w Telkwicach w ówczesnych Prusach Wschodnich. W latach trzydziestych jego rodzina przeniosła się do Poznania. W czasie wojny już jako czternastolatek musiał podjąć pracę zarobkową. Po wojnie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta