Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo jedno ma imię

05 listopada 1999 | Prawo | CM

LUKSEMBURG

Jedenaście języków Wspólnoty

Prawo jedno ma imię

CEZARY MIK

Rozporządzenie Wspólnot, jako akt mający zastosowanie ogólne, musi być interpretowane jednolicie. To wymaga analizy porównawczej jego różnych wersji językowych.

Współczesnemu światu coraz bardziej jest potrzebny międzynarodowy ład prawny. Przybywa bowiem konfliktów, w których dochodzi do prześladowań i okrucieństw wymierzonych już nie tylko przeciwko jednostkom, ale całym grupom społecznym, a nawet narodom. Konflikty te oznaczają problemy nie tylko dla państw zaangażowanych, lecz także dla ich sąsiadów i całej zorganizowanej wspólnoty międzynarodowej. W efekcie Rada Bezpieczeństwa ONZ wydaje wiążące państwa członkowskie rezolucje, które nakładają na naruszycieli sankcje niewojskowe (gospodarcze, komunikacyjne, dyplomatyczne) lub wojskowe.

Wobec wyzwań wynikających z rezolucji sankcyjnych stają jednak nie tylko poszczególne państwa, lecz również Unia Europejska, zwłaszcza od stworzenia w Maastricht wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa jako drugiego filaru UE oraz wprowadzenia do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) art. 228a oraz art. 73g (obecnie art. 301 i 60). Przepisy drugiego filaru UE pozwalają Radzie UE przyjmować wspólne stanowisko i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1847

Spis treści

Fotoreportaż

Ubezpieczenia

Zamów abonament