Nacisk ze skutkiem odwrotnym
Nacisk ze skutkiem odwrotnym
Leszek Balcerowicz dwukrotnie już w tej kadencji podjął i przegrał batalię o swoją koncepcję podatków. W ubiegłym roku sam zablokował zmiany, gdy zbytnio pospieszył się z publikacją "Białej księgi", zanim jeszcze stała się ona dokumentem rządowym; w tym roku na żądanie AWS musiał przystać na zmianę koncepcji przedstawionej przez rząd.
W rozgrywce z AWS wicepremier próbował użyć mediów do wywarcia politycznego nacisku. Jego doradcy w rozmowach z dziennikarzami sugerowali, że cierpliwość Balcerowicza się wyczerpała i możliwe jest podjęcie przez niego decyzji o podaniu się do dymisji. Sam lider Unii w nadzwyczajnym trybie zapraszał dziennikarzy do Kancelarii Premiera, aby wygłosić specjalne oświadczenia.
Potrzeba sukcesu
Napięcie rosło, nacisk na AWS się powiększał. Pogłoski o dymisji Balcerowicza wywołały taki sam efekt jak ostro potępione przez niego kilka dni wcześniej ujawnienie prognoz gospodarczych Rządowego Centrum Studiów Strategicznych przez szefa tego Centrum, Jerzego Kropiwnickiego - osłabienie złotówki.
Wicepremier miał polityczny powód, by tak mocno bronić reformy podatkowej. Szef UW potrzebuje sukcesów. Udało mu się je osiągnąć w sprawach personalnych: doprowadził do dymisji szefa ZUS Stanisława Alota i do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta