Znaczna niepełnosprawność i ulga
- Wybrane ze stenogramu
Znaczna niepełnosprawność i ulga
W dyskusji za uchwaleniem ustawy o VAT w wersji zaproponowanej poprzez komisję opowiedziały się kluby AWS (na zdjęciu posłowie w czasie obrad) i UW
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Uzależnienie wysokości ulgi podatkowej przysługującej zakładom pracy chronionej od stopnia niepełnosprawności zatrudnianych pracowników proponuje Sejmowa Komisja Finansów. Rząd i posłowie popierają propozycje zawarte w noweli ustawy o VAT i akcyzie.
W Polsce działa około trzech tysięcy zakładów pracy chronionej, które zatrudniają przeszło 200 tysięcy niepełnosprawnych. W pozostałych przedsiębiorstwach pracuje ich ledwie 50 tysięcy. Podczas czwartkowej dyskusji o nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym wszyscy popierali propozycję zmiany polegającą na likwidacji zwolnienia z VAT (przysługującego zakładom pracy chronionej) i wprowadzeniu w zamian częściowego zwrotu tego podatku.
Zakłady pracy chronionej płaciłyby VAT, a później występowały o jego zwrot. Ulga byłaby uzależniona od stopnia niepełnosprawności zatrudnionych pracowników. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności kwota zwrotu byłaby równa najniższemu wynagrodzeniu pomnożonemu przez liczbę pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta