Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domniemanie winy

05 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | TS

FRANCJA

Kłopoty socjalistów po ustąpieniu ministra finansów

Domniemanie winy

TERESA STYLIŃSKA

Obserwatorzy są zgodni: odejście ministra finansów Dominique'a Strauss-Kahna, twórcy sukcesów gospodarczych rządu socjalistycznego, to prawdziwy cios dla premiera Lionela Jospina i jego gabinetu.

Nie z powodów ekonomicznych - wszystko wskazuje na to, że nowy minister finansów Christian Sautter będzie kontynuować politykę swego poprzednika. Chodzi raczej o wizerunek rządu, o spójność gabinetu i szanse socjalistów w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Po pierwsze bowiem - na skandalu wokół osoby Strauss-Kahna ucierpiała wiarygodność rządu, którego członkowie, jak zapowiadał premier, mieli być poza wszelkimi podejrzeniami o korupcję. Po drugie - w gabinecie zachwiana została równowaga między skrzydłem liberalnym i skrzydłem lewicowym. Po trzecie - socjaliści, przynajmniej na razie, tracą polityka, który miał być ich atutem w wyborach do władz Paryża, a w dalszej perspektywie był typowany na stanowisko premiera. Po czwarte - nie wiadomo, jak cała afera wpłynie na szanse Jospina w staraniach o prezydenturę. Wreszcie, po raz kolejny powraca trudna kwestia wszystkiego, co się dzieje na styku świata polityki i biznesu, a zwłaszcza finansowania partii politycznych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1847

Spis treści

Fotoreportaż

Ubezpieczenia

Zamów abonament