Emerytura z zakładu pracy
Pracownicze programy emerytalne
Emerytura z zakładu pracy
Trzeci filar to synonim dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Indywidualnie można oszczędzać na przykład w banku, funduszu inwestycyjnym czy towarzystwie ubezpieczeniowym. Można też oszczędzać w formie zorganizowanej, czyli w pracowniczych programach emerytalnych (PPE).
Nikt nie jest w stanie precyzyjnie powiedzieć, ile wart jest trzeciofilarowy rynek. Szacunki mówią, że do pracowniczych programów emerytalnych może wpłynąć rocznie 1-1,5 mld zł - twierdzi Zbigniew Jagiełło, wiceprezes zarządu PKO/Credit Suisse TFI. Andrzej Kołatkowski, prezes TFI Banku Handlowego uważa, że nawet 2 mld zł rocznie.
Nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile pieniędzy Polacy będą przeznaczać rocznie na indywidualne oszczędzanie, nie tylko w instytucjach finansowych.
Nie dla wszystkich
Pod nazwą pracowniczych programów emerytalnych PPE kryją się cztery formy oszczędzania: pracowniczy fundusz emerytalny, umowa z funduszem inwestycyjnym, grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym oraz wpłacanie składek do towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.
Wiadomo, że na PPE będzie można wpłacać maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia. Pieniądze te będą zwolnione z odprowadzania składki do ZUS. Nie wiadomo jeszcze, czy składki na PPE będzie płacić pracodawca, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta