Więcej odwagi
Polityka monetarna państwa
Więcej odwagi
ANDRZEJ SOPOĆKO
Dopóki inflacja nie przekroczy 9 proc., nie należy podwyższać stóp procentowych. Jeśli inflacja na początku przyszłego roku będzie zgodna z założeniami budżetowymi, znacząca obniżka stóp w drugim kwartale stanie się koniecznością, aby przyspieszyć rozwój gospodarczy.
Niedojrzałość polskiej polityki monetarnej przejawia się m.in. w słabej efektywności oddziaływania na gospodarkę za pomocą stopy procentowej. Zwykle działa ona jako silny przyspieszacz lub hamulec w stosunku do popytu przedsiębiorstw, konsumentów, a także wydatków publicznych. Problemem jest to, że - po pierwsze - siła jej oddziaływania bywa w niektórych krajach wyraźnie słabsza od innych narzędzi, po drugie - bywa zróżnicowana w stosunku do różnych sfer. Fakt ten daje się zauważyć w odniesieniu do gospodarki i budżetu w szczególności gdy:
1. Wydatki budżetowe są na tyle sztywne, że zwiększenie lub zmniejszenie kosztów finansowania długu publicznego nie jest w stanie spowodować zmniejszania pewnych pozycji w wydatkach państwa.
2. Przedsiębiorstwa i konsumenci, m.in. ze względu na niewielką wagę odsetek w swoich budżetach, traktują wysokość stopy procentowej jako sprawę drugorzędną przy decyzjach rozwojowych.
Podobni do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta