Utrzymać co dobre, poprawić co wątpliwe
Projektowane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
Utrzymać co dobre, poprawić co wątpliwe
WITOLD BRONIEWICZ
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego wprowadza wiele słusznych i potrzebnych zmian, pewne rozwiązania są jednak dyskusyjne czy wręcz wadliwe. Można je poprawić podczas prac legislacyjnych.
Postępowanie cywilne regulowane przez k.p.c. obejmuje różne rodzaje postępowań, wśród których główne miejsce zajmuje proces. Jak bowiem wynika z art. 13 k.p.c., proces jest zasadniczym trybem postępowania rozpoznawczego, a przepisy o nim stosuje się odpowiednio do innych postępowań unormowanych w kodeksie. W ramach samego procesu też trzeba wyróżnić kilka postępowań: zwykłe, pojednawcze oraz, zależnie od sposobu liczenia, sześć, dziewięć, a nawet dziesięć postępowań odrębnych, z których każde ma zastosowanie do określonej kategorii spraw. W projekcie przewidziano modyfikację dwóch z nich (nakazowego i upominawczego) oraz dodanie nowego - określonego jako postępowanie uproszczone.
Wprowadzono też kilka przepisów ogólnych dotyczących postępowań odrębnych. W art. 13 § 2 dodano zdanie drugie, w myśl którego w wypadkach przewidzianych w ustawie sąd rozpoznaje sprawy według przepisów o postępowaniu odrębnym. Zarówno umiejscowienie tego przepisu, jak i jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta