Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi marsz od komunizmu

13 listopada 1999 | Plus Minus | MH
źródło: Nieznane

W 10 LAT PO JESIENI NARODÓW

Czy ludzie w krajach transformacji mają dość polityki? Czy młode demokracje zagrażają same sobie?

Długi marsz od komunizmu

MAREK HESSEL, KENNETH MURPHY, ANDRZEJ RAPACZYNSKI

Prawo-lewo-prawo w Polsce, prawo-lewo-prawo na Węgrzech, prawo-lewo-prawo w Estonii, prawo-lewo-prawo na Litwie. Wyniki wyborów, jakie odbyły się w krajach dawnego bloku po upadku komunizmu, mogliby dyktować wojskowi specjaliści od musztry. Nawet jeśli się weźmie pod uwagę zaburzenia tego rytmu, a więc lewo-lewo-prawo w Bułgarii, Macedonii, Rumunii i Słowenii, czy prawo-prawo-lewo w Albanii i Czechach, jest jasne, że w wielu krajach marsz do wielopartyjnej demokracji odbywa się w takt wahadła - rządzą na przemian rządy prawicowe i lewicowe.

Oczywiście, istnieją wyjątki. Na przykład, Chorwacja i Serbia, gdzie u steru są lewicowi nacjonaliści; to krwawe plamy na mapie Europy, dziwne hybrydy autorytaryzmu i anarchii. Także wybory w wielu państwach WNP - np. na Białorusi czy w Uzbekistanie - świadczą o tym, że niewiele się tam zmieniło od rozpadu ZSRR.

Wyborcza huśtawka w pozostałych państwach to być może najwyraźniejsza oznaka zdrowia ich młodych demokracji. I rzeczywiście, w zeszłorocznym rankingu Freedom House kraje bałtyckie, Czechy, Polska, Słowenia i Węgry zostały sklasyfikowane jako w pełni ukształtowane demokracje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1853

Spis treści
Zamów abonament