Dziennik pisany nocą
GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI
Neapol, 22 sierpnia 1999
Nicola Chiaromonte nie odczuwał potrzeby posiadania mentora, sam stał się w wieku pełnej dojrzałości mentorem wielu, znacznie młodszych od niego, ludzi. Tęsknił natomiast do posiadania braterskiego partnera intelektualnego i moralnego, z którym można (a nawet należy) "pięknie się różnić", ale z którym idzie się tą samą drogą, przez te same obszary myśli i uczuć. Znalazł go w osobie mądrego człowieka; "przyjaźni z nim zawdzięczam wszystko, co najwartościowszego zdobyłem w ciągu życia", powie w szkicu Andrea Caffi, który jest przedmową do jedynego tomu Caffiego Krytyka przemocy z roku 1966 (Caffi umarł w roku 1955). Stanisław Kasprzysiak, tłumacz Granic duszy Nicoli, słusznie włączył ten szkic do polskiego wydania jego książki.
Kim był Andrea Caffi, najłatwiej byłoby w skrócie powiedzieć, stawiając go obok "polskiego Caffiego", czyli Jerzego Stempowskiego. Im częściej o nim słyszałem od żyjącego jeszcze Nicoli, im częściej zdarza mi się teraz myśleć o nim - niezwykłym, rzadkim w swej czystości intelektualiście i erudycie, bardzo niestety skąpym w "czernieniu papieru", tym więcej znajduję podobieństwa między włosko-rosyjskim włóczęgą, nienasyconym nigdy bywalcem bibliotek, i polskim "samotnym wędrowcem" (przed wojną), a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta