Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kulisy Kulisa

13 listopada 1999 | Plus Minus | MM

JUBILEUSZ

100 lat temu urodził się Tadeusz Kulisiewicz

Kulisy Kulisa

MONIKA MAŁKOWSKA

Przez kilkadziesiąt lat plasowano go w czołówce polskich artystów. Wydawano monografie poświęcone jego sztuce, pisano entuzjastyczne recenzje, prezentowano jego rysunki na setkach wystaw krajowych i zagranicznych, utworzono stałą galerię jego twórczości. Co było przyczyną, że zaledwie po jedenastu latach, jakie upłynęły od śmierci Tadeusza Kulisiewicza, tak niewielu wspomina jego dokonania? Dlaczego setną rocznicę urodzin mistrza rysunku uhonorowało retrospektywą tylko Muzeum Okręgowe w Kaliszu, rodzinnym mieście artysty?

Pośrednio odpowiedź na te pytania daje biografia Kulisa.

Kontrasty losu, podobieństwa sztuki

Wielokrotnie porównywano wczesną sztukę Kulisiewicza z dokonaniami Edwarda Muncha, a przede wszystkim K?te Kollwitz. W pierwszym przypadku uwagę zwracała podobna ekspresja przedstawień; w drugim, oprócz ekspresjonistycznej formy, zbieżne wydawały się także tematy prac. Chodziło przede wszystkim o zaangażowanie społeczne, które tak starannie podkreślano przy każdej sposobności, by "powiększyć" zasługi Kulisiewicza.

Zauważano również w grafikach tego autora inspiracje średniowieczem i sztuką ludowych prymitywów. I rzeczywiście, we wczesnych latach nasz grafik pasjonował się formą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1853

Spis treści
Zamów abonament