Polska w Unii Europejskiej
Polska w Unii Europejskiej
- Nikt nie lubi Brukseli
W Parlamencie Europejskim Polsce przypadnie ok. 50 miejsc. Na zdjęciu: nowy budynek PE w Strasburgu.
FOT. (C) REUTERS
Negocjacje w sprawie członkostwa Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej wchodzą w etap decydujący dla terminu i warunków naszego uczestnictwa w jednym z największych w dziejach wspólnych przedsięwzięć Europejczyków. Wewnątrz Unii następuje przyspieszenie procesów zmierzających do usprawnienia jej instytucji i ustanowienia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Równocześnie zaś w Polsce spada poparcie dla integracji z Unią. W tej sytuacji, choć nie pełnimy funkcji rządowych ani politycznych, postanowiliśmy publicznie przedłożyć główne argumenty przemawiające za tym, że członkostwo w Unii jest najlepszym sposobem realizacji strategicznych celów państwa polskiego. Za cele te uważamy zapewnienie trwałej niepodległości, stworzenie najlepszych warunków dla wzrostu dobrobytu obywateli oraz wykorzystanie i rozwój spuścizny ideowej i kulturowej.
1. Niepodległość
Najważniejszym zadaniem państwa jest zapewnienie sobie trwałego bezpieczeństwa i trwałej niepodległości. Polska nie może zrobić tego samodzielnie. NATO, które zapewnia zewnętrzne bezpieczeństwo militarne, nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta