Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tygrys czy kot dachowy

27 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | JW
źródło: Nieznane

FINANSE

Niskie podatki sprzyjają wysokim oszczędnościom, wysokiemu wzrostowi gospodarczemu, a nawet tzw. sprawiedliwości społecznej

Tygrys czy kot dachowy

RYS. LESZEK OŁ0DAK

JAN WINIECKI

W podatkowej debacie Sejm dał żenujące przedstawienie nie tylko koalicyjnej wiarołomności, do tego zdążył nas już przyzwyczaić, ale także większej niż zazwyczaj dawki demagogii i niewiedzy.

Jeśli chodzi o poziom nie było różnicy w wystąpieniach sejmowych "lewicy bezbożnej" (SLD, PSL) i "lewicy pobożnej" (AWS, ROP i in.).

Debata podatkowa przeniosła się do mediów. Ale i tam niestety jej poziom pozostaje bardzo niski. Założone z góry tezy przeciwko niskim podatkom wymagają demagogii, gdyż trudno znaleźć dobrze podbudowane teoretycznie i empirycznie argumenty ekonomiczne za wysokimi podatkami.

Liniowy najlepszy

Ustawa nie wprowadziła niskiego podatku liniowego od dochodów indywidualnych i z tego powodu rewolucję podatkową należy uznać za nie zakończoną. Niski podatek liniowy od działalności gospodarczej pozwala przedsiębiorstwom łatwiej gromadzić środki własne na inwestycje.

Niski podatek od dochodów indywidualnych z kolei jest większym bodźcem do oszczędzania. Oszczędności zaś zasilają system finansowy i zwiększają możliwości inwestowania tym firmom,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1865

Spis treści
Zamów abonament