Polska jeszcze długo nie będzie rajem
- Na fikcyjnych umowach można sporo zarobić
Polska jeszcze długo nie będzie rajem
Mimo uchwalonej już przez Sejm corocznej obniżki stawki podatku dochodowego od firm, jest mało prawdopodobne, by inwestorzy zagraniczni zaczęli traktować Polskę jako raj podatkowy - twierdzi Renata Dłuska, wiceprezes polskiego oddziału międzynarodowej firmy Ernst and Young. Wprawdzie podatek zmaleje w 2000 r. do 30 proc., ale z powodu restrykcyjnych przepisów o kosztach uzyskania przychodu, firmy będą oddawać fiskusowi efektywnie 40 proc. swojego dochodu.
Raje podatkowe to najlepszy cel, dokąd firmy przerzucają dochody, by uniknąć wysokiego opodatkowania. Jednak zjawisko to coraz częściej dotyczy nie tylko państw uznawanych za raje. Wystarczy, że między jednym krajem a drugim istnieją różnice w opodatkowaniu licencji lub dywidend, by spółka-matka zaczęła przerzucać dochody do spółek-córek utworzonych w krajach o niższym poziomie obciążeń podatkowych.
Na świecie problem znany jest od dawna i z roku na rok władze skarbowe przywiązują do niego coraz więcej uwagi. Z najnowszych badań cen transferowych, przeprowadzonych przez Ernst and Young wśród 582 międzynarodowych firm w 19 krajach, wynika, że 57 proc. z nich było kontrolowanych właśnie pod kątem przerzucania dochodów. Najczęściej ceny transferowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta