Audiowizualne opóźnienia
Opór nadawców wstrzymał postęp negocjacji
Audiowizualne opóźnienia
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
Polityka audiowizualna to rozdział polsko-unijnych negocjacji członkowskich, który najdłużej czeka na uzgodnienie. Komisja Europejska już półtora roku temu określiła, jakie zmiany w tej dziedzinie ma Polska wprowadzić, rząd zaś ponad rok temu zobowiązał się, że to uczyni. Bruksela twierdzi, iż przyczyną jest opór polskich nadawców i naciski władz amerykańskich.
Dopiero w tym tygodniu sejmowe komisje zabrały się za rozpatrywanie pierwszego pakietu zmian, które częściowo dostosują nasze prawo audiowizualne do unijnych przepisów. Choć rząd skierował projekt zmian do Sejmu w trybie pilnym, posłowie nie bardzo kwapili się z ich rozpatrywaniem i zwrócili się o zdjęcie klauzuli "pilności" z projektu nowelizacji. Rząd jednak szybko zdyscyplinował posłów i od wtorku sejmowe prace ruszyły pełną parą.
Czy Polska będzie grać na zwłokę
Urzędnicy KE obawiają się jednak, że Polska grać będzie na zwłokę w inny sposób. Na przykład dopisując do projektu ustawy zmiany, których nie wymaga Bruksela, a które są wyjątkowo drażliwe z politycznego punktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta