Zawieszeni w skoku
Już zapominamy o męczennikach sprawy narodowej, a jeszcze nie wiemy, kim mamy być w nowym świecie
Zawieszeni w skoku
FOT. JANUSZ KAPUSTA
WOJCIECH ROSZKOWSKI
Ludzie Zachodu wykształcili w sobie przekonanie o wyjątkowości czasów im współczesnych i o postępie, jakiego są współuczestnikami. Patrzą oni zazwyczaj w przyszłość, tak jakby przeszłość była zapełniona błędami, złudzeniami i cieniami ludzi, z których tylko niektórzy widzieli światło, bo żyli na niższym etapie rozwoju.
Charakterystyczne jest jedno z początkowych zdań wstępu Newta Gingricha, bądź co bądź, amerykańskiego konserwatysty, do zbioru esejów Alvina i Heidi Tofflerów "Budowa nowej cywilizacji": "agonia przeszłości przyćmiewa nadzieję, którą niesie przyszłość".
Dłużnicy i wierzyciele przeszłości
Wygląda więc na to, że przełom tysiącleci to czasy niezwykłe, choć jednocześnie paskudne ze względu na przeszłość. Myśląc o teraźniejszości i przyszłości, przeciętny człowiek na Zachodzie nie potrafi na ogół odtworzyć głównych elementów doświadczenia swoich dziadków. Dobrze, jeśli zna ich imiona. O poprzednich pokoleniach swej rodziny nie wie zgoła nic. Ludzie Zachodu mają więc często kompleks wyższości w stosunku do minionych epok, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta