Jak utrwalała się władza ludowa
W kronikarskim zapisie mocno zaznacza się agresywna propaganda komunistyczna
Jak utrwalała się władza ludowa
PLAKAT WŁODZIMIERZA ZAKRZEWSKIEGO Z 1945 ROKU
FOT. WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN
TOMASZ STAŃCZYK
Gdzie, jak nie w Moskwie, mogła się urodzić Polska stalinowska? Właśnie tam 21 lipca 1944 roku faktycznie podpisano dekret o utworzeniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W dzień poźniej, 22 lipca oficjalnie w Chełmie, a w rzeczywistości w Moskwie, ogłoszono Manifest PKWN. Te dwa wydarzenia otwierają "Ilustrowany przewodnik po Polsce stalinowskiej", autorstwa Andrzeja Krzysztofa Kunerta i Dariusza Baliszewskiego. Jest to w istocie kronika tamtego czasu, odnotowująca wydarzenia dzień po dniu.
Pierwszy tom obejmuje lata 1944-1946. Ostatni skończy się na roku 1956. Zamierzeniem autorów jest przede wszystkim sporządzenie kroniki opanowywania przez komunistyczne władze wszystkich przejawów życia w kraju, propagandowego oddziaływania na społeczeństwo, narzucania mu komunistycznej ideologii oraz zwalczania niepodległościowej partyzantki i legalnej opozycji.
Logika siły
Życie codzienne w tamtych latach, odbudowa kraju, zasiedlanie ziem zachodnich i północnych są obecne w kronice, ale tworzą tylko tło dla przedstawienia procesu "utrwalania się władzy ludowej". W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta