Ombudsman pod presją
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Ombudsman pod presją
Frajda, jaką daje uprawianie zawodu prawnika polega m.in. na tym, że co pewien czas pojawiają się problemy prawne, o których istnieniu nikt dotychczas w środowisku nie miał pojęcia. Ostatnio jeden wywołali przedstawiciele stołecznych organów ścigania.
Zaczęło się dość typowo. Obywatel niezadowolony z niekorzystnego dla niego prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego w sprawie karnej, wydanego w 1995 r., zwrócił się do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego o wniesienie istniejącej wówczas rewizji nadzwyczajnej. Ten odmówił. Obywatel wystąpił następnie do rzecznika praw obywatelskich o wniesienie kasacji. Rzecznik też jednak nie dopatrzył się do tego podstaw. Obywatel skierował więc skargę na rzecznika do organów ścigania.
Przedstawiciele organów słusznie doszli do wniosku, że procedury zostały wyczerpane. Prawo nie przewiduje odwołania od stanowiska rzecznika. Stanowisko to nigdy wprawdzie nie uzyskuje waloru prawomocności, wobec czego skarżący może zawsze zwrócić się do rzecznika o ponowne rozpatrzenie sprawy, nie będzie to jednak metoda skuteczna, gdy rzecznik także po ponownym zbadaniu akt nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta