Różnice na starcie
Ćwiczenie umiejętności czy teoretyczne przygotowanie
Różnice na starcie
Niemiecki system edukowania prawników jest w porównaniu z naszym odkrywczy.
Studia prawnicze nie od dzisiaj kojarzą się z katorżniczą pracą nad rozdętym do granic absurdu materiałem. Na wzór francuski kładzie się do głowy studenta informacje o tak wątpliwej przydatności, że powszechne przekonanie o życiowej wiedzy prawników wydaje się mocno przesadzone. Wszystko to siłą rzeczy kosztem umiejętności praktycznych. Dlatego też typowa jest sytuacja, gdy student piątego roku zagadnięty na temat np. kradzieży wymieni ustawowe znamiona przestępstwa z art. 278 kodeksu karnego z dokładnym opisem "cudzej rzeczy ruchomej", kapituluje jednak wobec bardziej rozbudowanych kazusów.
Studiuję po obu stronach Odry i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że niemiecki system edukacji jest w porównaniu z naszym odkrywczy. Student jest tam, już od pierwszego wykładu, rzucony na głęboką wodę. Musi rozwiązać, posługując się kodeksem i własnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta