Etos frajerów
Odrzucanie rycerskich zasad, zwłaszcza przez ludzi należących do inteligencji i elit intelektualnych - to zła prognoza na przyszłość
Etos frajerów
JAKIE ZNACZENIE MA DZIŚ ETOS RYCERSKI? NA ZDJęCIU ZBROJA DLA JEŹDŹCA I KONIA WYKONANA W LANDSHUT W NIEMCZECH,
OK. 1480 R., UTRZYMANA W STYLU GOTYCKIM
OXFORDZKA ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA SZTUKI
KAZIMIERZ ORŁOŚ
Rzeczywistość polska u progu XXI wieku to, jak wiemy, dynamiczny rozwój gospodarczy, dobre perspektywy historyczne, rozwój demokracji. Ale ten pozytywny obraz nie jest pełny. Widzimy negatywy. Niepokoi zwłaszcza to wszystko, co dzieje się w sferze społecznych obyczajów i dotyczy norm moralnych. W tej dziedzinie głęboki kryzys wydaje się dostrzegalny gołym okiem.
Prasa codzienna pełna jest doniesień na temat postępującej brutalizacji życia społecznego. Uczniowie licealiści zabijają dla zabawy lub dla zakładu. Bandyci strzelają w plecy bezbronnym. Gromady pijanych "kibiców" demolują, co popadnie. W czasie ubiegłorocznych blokad dróg mieliśmy w telewizji pokaz agresywnych postaw. Ale wystarczy rozejrzeć się na ulicy: dominują zachowania prostackie, a wulgarny język stał się językiem potocznym Polaków.
Wiadomo, że okropnych wzorów dostarcza telewizja. Niedawny raport dziennikarzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta