W poszukiwaniu etycznego minimum
Prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego: Jeżeli zrezygnujemy z pewnych pryncypiów, nie powstrzymamy lawiny
W poszukiwaniu etycznego minimum
MICHAŁ SADOWSKI
Niesłychany rozwój nauki i techniki w XX wieku (w tym medycyny i genetyki) stwarza ogromne szanse, ale i zagrożenia dla człowieka i jego kultury. Wiele się o tym mówi w światowej debacie na temat praw człowieka. Czy prawo nie musi teraz bardziej bronić człowieka przed nim samym? Pan profesor mówił niedawno o nowej kategorii praw człowieka.
PROF. MAREK SAFJAN: Jestem głęboko przekonany, że te zagrożenia nie są wymyślone przez autorów science fiction, tylko są to najbardziej autentyczne problemy związane z otaczającą nas rzeczywistością. Dokonujące się na naszych oczach próby odkrycia mapy genetycznej człowieka - poza tym, że są wyzwaniem rzuconym przez naukę, które jeszcze parę lat temu byłoby nie do pomyślenia - stwarzają zagrożenie dla praw jednostki. Bo z jednej strony, będzie to większa wiedza o mechanizmach biologicznych człowieka, która umożliwia nam skuteczniejsze leczenie, wydłużanie czasu trwania życia, udoskonalanie jakości biologicznej tego życia - z drugiej, stwarzać może jednocześnie pokusę zapanowania nad człowiekiem. W gruncie rzeczy pomysł na genetyczne udoskonalanie człowieka, tj. poprawianie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta