Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepsze narzędzia

24 stycznia 2000 | Prawo | MD
źródło: Nieznane

SPÓŁKI

Rosną jak grzyby po deszczu

Najlepsze narzędzia

RYS. JACEK FRANKOWSKI

Choć jaskółki są innego zdania, spółki to w gospodarce rynkowej najlepszy instrument prowadzenia działalności gospodarczej. Tak jak śrubokręt jest najwygodniejszym narzędziem do odkręcania śrub, tak z reguły spółka najlepiej nadaje się do osiągnięcia zakładanego celu gospodarczego. Pozostają jednak otwarte pytania: jaka i kiedy.

Przekształcenia gospodarcze ostatniej dekady sprawiły, że jest ich mnóstwo. Nie każdy wie, czym się różnią, a są to odmienności zasadniczej natury. Prawie zawsze są one organizacjami co najmniej dwóch osób (chyba że chodzi o spółki jednoosobowe), które złączyły się w celu osiągnięcia wspólnego celu, najczęściej gospodarczego, i które z tego powodu wnoszą do nich majątek. Dzielą się spółki na dwa zasadnicze rodzaje: osobowe i kapitałowe.

Ważniejsi są wspólnicy

W pierwszej grupie spółek, tzw. osobowych, ważniejsi są wspólnicy, a nie kapitał. Gdy np. lekarze wspólnie tworzą przychodnię czy adwokaci kancelarię, ważna jest przede wszystkim ich wiedza, renoma. Są trzy typy spółek osobowych: cywilne, jawne i komandytowe. Ten katalog planuje się rozszerzyć o spółkę komandytowo-akcyjną i partnerską....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1915

Spis treści
Zamów abonament