Warto czytać traktaty
Nie tylko w raju można płacić mniej
Warto czytać traktaty
Po to, żeby zapłacić niższy podatek albo nie zapłacić go wcale, nie trzeba przenosić działalności do rajów podatkowych. Warto wiedzieć, że okazję do zapłacenia niższego podatku daje również wiele traktatów międzynarodowych, zawieranych między państwami, które za raje nie uchodzą.
W "Rzeczpospolitej" z 27 grudnia 1999 r. wyjaśniliśmy, w jaki sposób zainwestować w kraju zwanym rajem podatkowym. Jednak zdaniem Moniki Dziedzic-Wach z międzynarodowej firmy Ernst and Young, nie tylko raje podatkowe dają możliwość legalnego zmniejszania obciążeń podatkowych. - Czas przyjrzeć się przepisom międzynarodowym, w tym traktatom zawartym przez Polskę z innymi krajami - mówi Monika Dziedzic-Wach. - Tym bardziej że umowy te mają pierwszeństwo przed wewnętrznymi przepisami przyjętymi w danym kraju.
Kredyt podatkowy
Międzynarodowe umowy przewidują z reguły jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania: metodę kredytu podatkowego lub metodę wyłączenia. - Kredyt podatkowy - wyjaśnia Monika Dziedzic-Wach - polega na tym, że od podatku płaconego w państwie, gdzie firma ma siedzibę (przyjmijmy, że w Polsce), odejmuje się podatek zapłacony w innym państwie od osiągniętych tam dochodów. Obliczając jednak dochód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta