Sukcesy i porażki neoliberalizmu
Sukcesy i porażki neoliberalizmu
MAŁGORZATA TRYC-OSTROWSKA
Systemy demokratyczne mają to do siebie, że trwałość reform gospodarczych zależy w nich od społecznego poparcia dla reformatorskich rządów. Mimo iż Ameryka Łacińska ma za sobą dekadę ekonomicznych sukcesów, poparcie dla rządzących u progu XXI wieku maleje i będzie malało nadal, jeśli dobrodziejstwa nowego ładu nie dotrą do ogromnych rzesz Latynosów, żyjących na granicy nędzy. W Ekwadorze podczas minionego weekendu wojsko, przy wsparciu zdesperowanych Indian, obaliło prezydenta Jamila Mahuada.
W latach 90. kraje latynoskie (oprócz Kuby) zaprowadziły demokrację, otworzyły rynki, sprywatyzowały dużą część państwowych przedsiębiorstw, zdusiły hiperinflację i uporały się (z wyjątkiem Kolumbii) z krwawymi, wewnętrznymi konfliktami. Nie zdołały natomiast zmniejszyć przepaści dzielącej biednych od bogatych.
W Buenos Aires roczny dochód per capita wynosi średnio około 27 tys. dolarów. W Jujuy, najbiedniejszej prowincji Argentyny - 2500 dolarów. Dochody 10 proc. najbogatszych Argentyńczyków są 25-krotnie wyższe niż 10 proc. najbiedniejszych.
Meksyk jest członkiem elitarnej organizacji OECD oraz partnerem USA i Kanady w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta