Kto będzie decydował o konsolidacji
Rok 1999 przesądził o strukturze własnościowej polskiego sektora bankowego
Kto będzie decydował o konsolidacji
W 1999 roku została przesądzona struktura własnościowa polskiego sektora bankowego. Polityka rządu doprowadziła do tego, że decyzje o łączeniu banków na polskim rynku będą zapadały za granicą. Ministerstwo Skarbu Państwa nie tylko nie zgadzało się z próbami stworzenia silnych banków, które nie byłyby w pełni kontrolowane przez zagraniczne instytucje, ale wręcz sprzeciwiało się takim inicjatywom.
Na początku 1999 roku uważano, że będzie to przełomowy okres w polskim sektorze bankowym - po roku przerwy znów miała ruszyć prywatyzacja. Uważano, że stwarza to dużą szansę na kontynuację procesów konsolidacyjnych. Przypomnijmy, że cztery wielkie fuzje, jakie przeprowadzono wcześniej na polskim rynku, były możliwe tylko dzięki poparciu ze strony skarbu państwa. W ubiegłym roku było jednak inaczej. Kwestie przyszłego kształtu polskiego sektora bankowego zeszły raczej na drugi plan. Oficjalnym, najważniejszym celem prywatyzacji było dostarczenie środków na finansowanie potrzeb budżetu. Mniej eksponowanym celem, którego istnienia można tylko się domyślać, obserwując działania resortu skarbu, było stworzenie takiego systemu bankowego, w którym uczestniczą największe światowe banki. Ministerstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta