Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poselski skład zasad

24 marca 2000 | Publicystyka, Opinie | AK
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Olga Krzyżanowska, posłanka Unii Wolności

Poselski skład zasad

Ogromna część niezadowolenia z dzisiejszej sytuacji wcale nie bierze się z podziałów politycznych, lecz z ekonomicznych. Ludzie są też złego zdania o moralności polityków. Dawniej się mówiło: straszna jest PZPR i ten ustrój, i SB. Ale wtedy nie mówiło się osobiście o politykach. Mówiło się "oni".

FOT. PIOTR KOWALCZYK

Dlaczego tak usilnie zabiegała pani o utworzenie Komisji Etyki Poselskiej, chociaż istniała już Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, a pani jej w Sejmie II kadencji przewodniczyła?

OLGA KRZYŻANOWSKA: Potrzebę stworzenia tej komisji i sformułowania kodeksu etyki posła uświadomiłam sobie właśnie podczas pracy w Komisji Regulaminowej, gdzie trafiały wnioski o pozbawienie posła immunitetu. Zobaczyłam, że regułą jest obrona kolegów klubowych. Głosowania przebiegały jednoznacznie. Kolega z mojej partii? Jestem przeciw uchyleniu immunitetu. Z obcej? Uchylić.

Po pierwsze, poseł nie może być poza prawem. Po drugie, posłowie często bywają pomawiani. Obrona immunitetu prowadzi do tego, że żadnych zarzutów nigdy się nie wyjaśnia. Nie wiadomo, czy poseł jest winny zarzucanego mu czynu. Komisja etyki może także posłom pomóc oczyścić się z pomówień.

Następny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1969

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament