Leczenie kompleksu Ameryki
W 2010 r. Europa ma być najbardziej konkurencyjną gospodarką świata
Leczenie kompleksu Ameryki
Zebrani w Lizbonie przywódcy krajów "piętnastki" dyskutowali wczoraj nad tym, jak w ciągu dziesięciu lat dogonić Amerykę, uczynić z Europy najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata i utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie przynajmniej trzy procent rocznie. Powodem tej debaty były wyraźnie szybszy rozwój USA w ostatnich latach, zdecydowanie mniejsze bezrobocie, wyższy poziom życia po drugiej stronie Atlantyku.
Słabością Europy jest przede wszystkim poziom zatrudnienia: w USA pracuje 74 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, w UE - 61 proc. Świadczenia socjalne pozwalają 2/3 Europejczyków w wieku 55-65 lat przejść na wcześniejszą emeryturę. Utrzymywanie milionów osób pozostających w domu kosztuje unijną gospodarkę od 1 do 2 bilionów dolarów rocznie (od 12 do 20 proc. jej PKB). - Bezrobocie to rak, który drąży europejską gospodarkę - przyznaje przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi. W Lizbonie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta