Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korupcjogenna niejawność

24 marca 2000 | Kraj | JK AŁ

PRAWO DO INFORMACJI

Ile można utajnić

Korupcjogenna niejawność

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił przed miesiącem skargę redakcji "Słowo Podlasia" na odmowę przez władze gminy Łosice wglądu do protokołu z zamkniętego posiedzenia komisji rewizyjnej, na którym omawiano gospodarkę finansową gminy. Tym samym NSA potwierdził prawo organu władzy lokalnej do utajniania protokołu przed prasą. Jak wynika z opublikowanego wczoraj na żółtych stronach naszej gazety uzasadnienia orzeczenia, NSA dopuszcza - na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych i o ochronie informacji niejawnych - ograniczenie konstytucyjnego prawa do informacji.

O opinię na temat tego orzeczenia NSA i jego uzasadnienia "Rzeczpospolita" poprosiła kilka osób zainteresowanych tematyką wolności konstytucyjnych i prawem obywatela do informacji.

- Wyrok NSA z 23 lutego słusznie wywołał wątpliwości i konsternację - powiedziała doc. dr hab. Teresa Górzyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN, autorka książki o prawie do informacji. - Popieram te sprzeciwy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1969

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament