Ktoś się pospieszył
Emocje nigdy nie pozwalają na obiektywną ocenę proponowanych zmian
Ktoś się pospieszył
JAKUB PINKOWSKI
Ustawodawca z pewnością nie chciał likwidacji wszelkich ograniczeń w zarobkowaniu emerytów mundurowych.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 1999 r. uznający art. 159 pkt 2 i art. 160 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za niezgodne z konstytucją wywołał na razie dyskusję bardziej polityczną niż merytoryczną. Ta druga jest zapewne dużo trudniejsza, TK cieszy się bowiem niekwestionowanym autorytetem, a konstytucja nie przewiduje żadnej kontroli zasadności jego orzeczeń.
Warto przypomnieć, że owe przepisy zmieniły odpowiednio art. 40 ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz art. 41 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, UOP, SG, PSP i SW oraz ich rodzin. Emeryci i renciści mundurowi - zgodnie z zamiarem ustawodawcy - mieli być objęci takimi samymi ograniczeniami w zarobkowaniu jak wszyscy inni obywatele naszego kraju. Pomijając już, że rozwiązania takie - przynajmniej w odniesieniu do wojska - są merytorycznie całkowicie nieuzasadnione, zostały przez TK uznane za sprzeczne z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa i prawa, a także zasadą równości. Orzeczenie TK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta