Wysokie kolegium
Wysokie kolegium
RYS. TOMASZ WAWER
Czym jest i czym się zajmuje sąd - wszyscy z grubsza wiedzą. Orientują się też, jak się w sądzie zachować - wstają, gdy sąd wchodzi, mówią: "Wysoki sądzie". Mniej natomiast wiadomo o sądowopodobnym organie, jakim jest kolegium do spraw wykroczeń.
Dni kolegiów są wprawdzie policzone, ponieważ art. 175 Konstytucji RP stanowi, iż wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują jedynie sądy, ale będą one jeszcze orzekać w sprawach o wykroczenia do 17 października 2001 r., tzn. przez 4 lata od wejścia w życie konstytucji. Do tej daty muszą nastąpić w ustawach zmiany, wskutek których kolegia przestaną istnieć, a orzekanie w sprawach o wykroczenia przejmą w całości sądy. I wtedy staną się one jedynymi i wyłącznymi organami wymiaru sprawiedliwości.
Długa ewolucja
Teraz jednak kolegia działają, a ich obecna pozycja w systemie organów państwa i wymiaru sprawiedliwości jest wynikiem długiej ewolucji. Przez lata kolegia pracowały poza sądownictwem. Były przypisane do administracji państwowej. Mogły wymierzać kary do 3 miesięcy aresztu bez żadnej kontroli sądowej. Zmieniło się to w 1971 r., kiedy zostały uchwalone kodeksy: wykroczeń oraz postępowania w sprawach o wykroczenia. Po wielu nowelizacjach obowiązują zresztą do dziś. Orzecznictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta