Oscarowi Polacy
Oscarowi Polacy
BARBARA HOLLENDER
Oscar, którego dzisiaj w nocy otrzymał Andrzej Wajda, jest trzecią statuetką, która przyleci zza oceanu do Polski. Dwie poprzednie stoją w warszawskich domach Allana Starskiego i Ewy Braun. Ale jest w historii tej nagrody jeszcze kilku oscarowych twórców polskich bądź polskiego pochodzenia.
Polska przygoda z Oscarem zaczęła się w latach 30. Wtedy to święcił w Hollywood triumfy jako scenograf absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu Anton Grot. Grot wyemigrował do USA na początku wieku, pracował w Los Angeles. Został nominowany do Oscara pięciokrotnie (po raz pierwszy za "Svengali" w 1930 roku), ale nigdy statuetki nie dostał. Podobnie jak dwójka najsłynniejszych ludzi kina, jakich w tamtym czasie Polska sprezentowała Ameryce - gwiazda Pola Negri oraz współpracujący z Marleną Dietrich i Charlesem Boyerem reżyser Ryszard Bolesławski.
W 1941 roku został uhonorowany Oscarem urodzony w Londynie Polak - Leopold Stokowski, współpracownik Disneya, twórca muzyki do "Fantazji". Wielką hollywoodzką karierę zrobił Bronisław Kaper, absolwent warszawskiego Konserwatorium, który wyemigrował do USA po dojściu Hitlera do władzy. Miał wieloletnie kontrakty z MGM, a Hollywood...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta