Cel: dostosowanie się do Unii Europejskiej
Pakt dla rolnictwa i obszarów wiejskich
Cel: dostosowanie się do Unii Europejskiej
Na około 2 mln gospodarstw rolnych w Polsce tylko co dwudzieste sprzedaje produkty rolne za sumę odpowiadającą średniej w Unii Europejskiej. W polskim rolnictwie powinny rozpocząć się trwałe zmiany, które są konieczne bez względu na nasze członkostwo w UE. Bez Wspólnej Polityki Rolnej jednak unowocześnianie rolnictwa odbyłoby się o wiele większym społecznym kosztem.
Zdaniem Zespołu Roboczego Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich nr 1 "Rolnictwo", liczbę gospodarstw rolnych uzyskujących zbliżoną do średniej w UE wartość produkcji towarowej trzeba zwiększyć z obecnych 100 tys. do 400-500 tys.. Dla następnych 500 tys. gospodarstw szansą unowocześnienia produkcji powinny być grupy producenckie. Modernizacja pozostałych zagród nie ma większego ekonomicznego sensu.
Pomoc w zamian za kontrolę
Dla Unii Europejskiej liczba gospodarstw rolnych w Polsce jest obojętna. Czy będzie ich 2 mln czy tylko 500 tys., ogólny poziom wsparcia z budżetu UE pozostanie mniej więcej taki sam. Nie będzie to jednak obojętne dla naszych gospodarstw - im będzie ich więcej, tym mniejsza będzie wielkość wsparcia przypadającego na każde z nich.
- Teoretycznie na pomoc z budżetu UE może liczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta