Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętaj, że...

27 marca 2000 | Moje Prawo | SP

ENCYKLPEDIA

Bezrobotny

Może nim być obywatel polski zamieszkały w Polsce, poszukujący pracy w kraju lub za granicą, u obcych pracodawców, a także cudzoziemiec z kartą stałego pobytu w Polsce albo ze statusem uchodźcy. Ważne, by nie był zatrudniony ani nie pracował na innej podstawie. Musi też zarejestrować się we właściwym dla stałego lub czasowego zameldowania rejonowym urzędzie pracy. A gdy uzyska już status bezrobotnego, ma obowiązek zgłaszać się w wyznaczonych terminach, żeby potwierdzić gotowość do pracy i zbierać informacje o możliwościach zatrudnienia i szkolenia. Bezrobotny musi być bowiem zdolny i gotów do podjęcia pracy na pełnym etacie. Niepełnosprawny może być bezrobotnym, jeśli zdrowie pozwala mu podjąć zatrudnienie w nie mniej niż połowie wymiaru czasu pracy obowiązującego w jego zawodzie. Bezrobotny nie może się też uczyć w systemie dziennym. Powinien być pełnoletni (warunek ten nie dotyczy młodocianych absolwentów).

Ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu mówi, że kobieta może być bezrobotna, dopóki nie skończy sześćdziesięciu lat, a mężczyzna sześćdziesięciu pięciu. Warunkiem jest również, by nie nabyli prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej ani nie brali zasiłku przedemerytalnego, świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1971

Spis treści

Papież na Ziemi Świętej

Zamów abonament