Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stalowy węzeł

27 marca 2000 | Ekonomia | BC

Huta Katowice

Prywatyzacja jedyną szansą na przetrwanie i rozwój

Stalowy węzeł

Trwa ostatni etap negocjacji w sprawie prywatyzacji Huty Katowice. 20 kwietnia minister skarbu spotka się z potencjalnymi inwestorami: brytyjskim - Corusem i włoskim Danielli. Od tego, czy prywatyzacyjne rozmowy powiodą się, w dużym stopniu zależy przyszłość nie tylko samej huty, ale i całego polskiego hutnictwa - twierdzi Mirosław Wróbel, prezes HK.

Zasadniczą część produkcji HK powinny stanowić wyroby płaskie, a więc blachy. Wymaga to zbudowania instalacji Zintegrowanego Odlewania i Walcowania Blach (ZOWB) o zdolności produkcyjnej 2,15 mln ton blachy (walcowanej na gorąco). Jeśli Polska zamierza zmieścić się w technologicznej czołówce, powinna się na jej budowę zdecydować, ponieważ nie wystarczy jedynie modernizować stare huty. Koszt instalacji szacuje się na około 500 mln dolarów.

Konflikt interesów

Wszelkie analizy wykazują, że Huta Katowice nie ma szans przetrwania, jeśli miałaby pozostać przy produkcji półwyrobów i produkcji stali. Ceny półwyrobów w najbliższych latach będą spadać. Nie ma szansy na to, aby spadek cen zrównoważyć obniżką kosztów - twierdzi prezes huty. Warunkiem przetrwania jest więc dla Huty Katowice produkcja blach gorąco walcowanych. Z punktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1971

Spis treści

Papież na Ziemi Świętej

Zamów abonament