Czym jest świadomość
Czym jest świadomość
Rys. MAREK ADAMIK
Jan Kowalski-Glikman
W grudniowym numerze brytyjskiego miesięcznika "Physics World" opublikowana została pierwsza dziesiątka najwybitniejszych fizyków w historii, zestawiona na podstawie ankiety, do udziału w której zaproszeni zostali fizycy z całego świata, i myślę, że zestawienie to jest dobrym punktem wyjścia do refleksji nad kondycją naszej wiedzy o świecie materialnym.
Fizyka, jak żadna inna dziedzina nauki, przyczyniła się do ukształtowania współczesnej cywilizacji zachodniej, była nie tylko fundamentem, na którym wyrastały kolejne rewolucje przemysłowe, ale to ona, chyba w największym stopniu, przyczyniła się do powstania współczesnej naukowej wizji wszechświata, a pośrednio i miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. I choć w burzliwym dwudziestym wieku zdarzało się, że wiedza nagromadzona przez uczonych wykorzystywana była - często przy gwałtownym oporze wielkich fizyków - dla celów zniszczenia, to nie ulega wątpliwości, że gwałtowny rozkwit cywilizacji technologicznej drugiej połowy naszego wieku - od lasera w odtwarzaczu CD i obwodów półprzewodnikowych w komputerach aż po wykorzystanie energii jądrowej - ma swoje korzenie w zrozumieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta