Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Manewry radnych

27 kwietnia 2000 | Publicystyka, Opinie | AP

SAMORZĄDY

Pokusa wykorzystywania absolutorium jako pretekstu do odwołania zarządu jest ogromna.

Manewry radnych

ANDRZEJ PAWLUSZEK

W zeszłym roku Rada Miejska w Szczecinie podjęła decyzję o nieudzieleniu absolutorium zarządowi miasta z tytułu wykonaniu budżetu. Politycy nie ukrywali, iż jest to pretekst służący odwołaniu zarządu Szczecina z prezydentem Marianem Jurczykiem na czele.

Kilka dni temu Rada Miejska w Świnoujściu głosami m.in. SLD i UW nie udzieliła absolutorium awuesowskiemu zarządowi tego miasta. Po raz kolejny absolutorium zostało użyte w bieżącej walce politycznej.

Nieodparta pokusa

Politycy traktują absolutorium jako wygodny sposób odwołania zarządu z burmistrzem (prezydentem, wójtem) na czele. Ustawa o samorządzie gminnym mówi bowiem, że w przypadku nieudzielenia absolutorium zarządowi z tytułu realizacji budżetu w roku poprzednim, na kolejnej sesji głosowany jest wniosek o odwołanie zarządu. Organ wykonawczy gminy może zostać odwołany bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Z innego powodu niż absolutorium, burmistrza (prezydenta, wójta), a z nim cały zarząd można odwołać jedynie większością dwóch trzecich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1997

Spis treści

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

Zamów abonament