Suwerenność mocno ograniczona
Profesor Antoni Kamiński, socjolog, szef Transparency International w Polsce
Suwerenność mocno ograniczona
Antoni Kamiński: Nie widzę związku między systemem bodźców w obecnym systemie wynagrodzeń w sferze publicznej a interesem państwa. W tym właśnie kryje się słabość strategicznej koncepcji rozwoju Polski.
FOT. JAKUB OSTAłOWSKI
Jaki ustrój państwa kształtuje się w Polsce? Liberalizmu demokratycznego?
ANTONI KAMIŃSKI: - Na początku lat dziewięćdziesiątych poszliśmy w tym kierunku przez wprowadzenie mechanizmu rynkowego i otwarcie gospodarki na gospodarkę światową, przez rozpoczęcie procesu prywatyzacji, wreszcie przez stworzenie systemu wielopartyjnego i związane z tym wprowadzenie mechanizmu wyborczego. Pytanie tylko, jak daleko poszliśmy i czy przypadkiem nie zaniedbaliśmy pewnych sfer, które są właśnie niezbędne do wykorzystania potencjału rynku.
O ułomności wymiaru sprawiedliwości jest dość głośno, jakie inne sfery i w jaki sposób zaniedbaliśmy?
Prawodawstwo i administrację. W prawodawstwie brak jest regulacji, które wymuszałyby sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wiele ustaw było wprowadzonych ze względu na interesy poszczególnych partii czy grup, w tym grup lobbystycznych, które przygotowywały ustawy i przy pomocy zaprzyjaźnionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta