Kwantowa grawitacja: nowa wizja wszechświata
Lee Smolin
XX wiek był okresem rewolucji naukowej, której zasięg był nieporównywalny z niczym w historii - być może jedynie z wyjątkiem rewolucji kopernikańskiej.
Od chwili, kiedy fizyka Newtonowska została obalona na początku wieku, żyjemy w okresie transformacji. Z prac uczonych wyłania się nowa teoria, zwana kwantową teorią grawitacji, która zajmie miejsce teorii Newtona, tworząc nowe zunifikowane ramy opisu wszystkich zjawisk w przyrodzie. Fragmenty tej nowej ogólnej wizji świata, takie jak teorie względności i kwantów, model fizyki cząstek elementarnych i kosmologia rozszerzającego się wszechświata zostały już odkryte. Jest jednak jasne, że nie dotarliśmy jeszcze do całościowej wizji, nieznane są bowiem fundamentalne zasady leżące u jej podstaw. Teraz, kiedy ludzkość wkracza w nowy wiek, ostateczne sformułowanie teorii, która zajmie miejsce fizyki Newtona, jest podstawowym zadaniem, stojącym przed fizyką teoretyczną.
Unifikacja całej istniejącej fizyki jest jedynie częścią tego, do czego dążymy. Nie mniej znaczący jest fakt, że zgodnie z ogólną teorią względności Einsteina, wszechświat jako całość jest tworem dynamicznym. W teorii Einsteina przestrzeń i czas nie są niezmiennym bytem, na którego tle działają siły natury, ale ewoluującym splotem relacji, które wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta