Pierwsza mapa genomu człowieka
Za kilka lat poznany większość genów będących podłożem najczęściej występujących schorzeń
Pierwsza mapa genomu człowieka
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Zakończył się pierwszy etap badań nad rozszyfrowaniem ludzkiego genomu. Biolodzy molekularni ustalili kolejność niemal wszystkich zasad nukleinowych - 3 mld nukleotydów pogrupowanych w 23 parach chromosomów. Przed nimi etap najtrudniejszy: poznanie wszystkich genów i pełnionych przez nich funkcji.
Sporządzenie wstępnej mapy DNA człowieka jednocześnie ogłosić jutro mają oficjalnie rywalizujący ze sobą naukowcy prywatnej firmy Celera Genomics oraz 16 ośrodków naukowych USA, Europy i Japonii prowadzący wspólnie prace w ramach międzynarodowego programu "Human Genom Project". Za wcześnie jednak na mówienie o zwycięstwie człowieka nad naturą. Najbardziej śmiała w dziejach ludzkości próba wydarcia jej tajemnicy życia dopiero się zaczęła. Pierwsze efekty tych poczynań poznamy za kilka lat.
Encyklopedia życia
Mimo ogromnego wysiłku po 10 latach badań udało się pokonać najłatwiejszą przeszkodę: zsekwencjonować, czyli ustalić kolejność czterech zasad nukleotydowych - adeniny, cytozyny, guaniny i tyminy. Oznaczone literami A, C, G i T stanowią alfabet DNA, który w wielkiej księdze genów tworzy skomplikowany układ. Trzeba teraz go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta