Grzybiejący kosmos
Spada liczba młodych gwiazd we wszechświecie
Grzybiejący kosmos
KRZYSZTOF KOWALSKI
Międzynarodowy zespół badaczy pracujących w obserwatorium Paris-Meudon (Francuzi, Kanadyjczycy, Amerykanie) doszedł do wniosku, że wszechświat - jeśli tak można powiedzieć - przeżywa kryzys demograficzny; narodzin gwiazd jest coraz mniej, natomiast gwiazd starzejących się - coraz więcej; gwiezdny przyrost naturalny jest ujemny. Sporządzony bilans wskazuje, że obecnie rodzi się cztery do pięciu razy mniej gwiazd niż przed siedmioma miliardami lat. Współczesna nauka przyjmuje, że wiek kosmosu wynosi 15 miliardów lat.
Galaktyczne położnictwo
Mówiąc w największym uproszczeniu, obiekty świecące na niebie, emitujące światło, widoczne gołym okiem, są to w większości gwiazdy stare. "Noworodki" skrywają się za chmurami materii wyrzucanej w jednej z faz narodzin - gdy wybucha tzw. supernowa. Dopiero najnowsze techniki badawcze, zwłaszcza obserwowanie nieba w podczerwieni, doprowadziły do uzyskania obrazu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta