Oczekiwanie na dane o inflacji
Złoty trochę stracił, na świecie zyskało euro
Oczekiwanie na dane o inflacji
Od dwóch dni inwestorzy unikają transakcji, oczekując na czwartkowe dane GUS o inflacji i piątkowe o produkcji. Rynek walutowy ograniczył obroty, zamarł ruch na rynku bonów skarbowych i obligacji.
Większość analityków przewiduje w maju wzrost cen o 0,6 proc. i spadek inflacji liczonej rok do roku do 9,7 proc. z 9,8 proc. w kwietniu. Jednocześnie przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem, wskazując na rosnące zagrożenia. Specjaliści wyrażają także obawę, że nowy rząd okaże się zbyt słaby, aby skutecznie przeciwstawić się presji związków zawodowych i przedwyborczym manewrom polityków AWS, domagających się zwiększenia deficytu budżetowego jeszcze nawet w tym roku.
Inflacyjne przewidywania
Jeśli rząd okaże się zbyt podatny na naciski, inflacja w końcu roku może wynieść 8 proc. Wielu analityków wyraża opinię, że wyczerpuje się rola instrumentów pieniężnych w ograniczaniu inflacji. - Podwyżka stóp procentowych to metoda wygrania bitwy, a nie polityka na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta