Rada po komercjalizacji
Rada po komercjalizacji
Komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego zmienia zasadniczo strukturę jego ośrodków decyzyjnych, a wraz z tym również sposób zarządzania. Znacznie ogranicza wpływ pracowników na rozstrzyganie spraw ważnych dla załogi, dla pozycji przedsiębiorstwa, jego spraw bieżących i rozwoju strategicznego. Zanikają właściwe dla przedsiębiorstwa państwowego zasady samodzielności i samorządności, chociaż charakter własności pozostaje w istocie bez zmian.
Jaka jest po komercjalizacji sytuacja prawna członków rady pracowniczej i jak w zarządzaniu spółką powstałą w wyniku komercjalizacji reprezentowani są pracownicy?
W myśl ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych pracownicy przedsiębiorstwa (z wyjątkiem zatrudnionych na podstawie powołania) stają się z mocy prawa pracownikami spółki. Na prezesa pierwszego zarządu powstałej spółki powołuje się dyrektora komercjalizowanego przedsiębiorstwa, oczywiście jeśli wyrazi na to zgodę. Z mocy prawa wygasa stosunek pracy dyrektora, a także działalność organów samorządu załogi. Dla wyznaczenia daty zakończenia ich działalności istotny jest art. 10 ustawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta