Trzy siostry w wiśniowym sadzie
XII Międzynarodowy Festiwal w Stambule
Trzy siostry w wiśniowym sadzie
Jeśli nie pamięta się przepisów na konfitury z wiśni i nie umie się ich sprzedawać, jak dawniej bywało, trzeba ten sad wyciąć i sprzedać letnikom - "Wiśniowy sad" Czechowa w adaptacji Ferhana Szensoya był jedną z największych atrakcji festiwalu w Stambule.
FOT. (C) INTERNATIONAL ISTANBUL THEATER FESTIVAL
ANNA KRAJEWSKA-WIECZOREK
Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Stambule od dwunastu lat jest miejscem prezentacji teatrów ze świata i okazją do pokazania krytykom spoza Turcji tego, co dzieje się w tym kraju. Konfrontacja spóźnionej egzotyki z teatrami o międzynarodowej renomie? Do pewnego stopnia. Tureckie teatry starają się być bardzo europejskie w wyborze repertuaru, tonie i formie. Gorzej z wyrażaniem refleksji o życiu własnego kraju. Jeśli zważyć, że pierwszy nowożytny teatr został zbudowany w Stambule w pałacu Dolmabahce dopiero w połowie XIX wieku i że tradycja tureckiego teatru narodowego liczy zaledwie siedemdziesiąt lat, nic dziwnego, iż dzisiejsze działają niejako na wyrost, żeby dogonić Zachód.
Te ambicje, aby dorównać scenom europejskim, przy jednoczesnym pośpiechu w przyswajaniu zachodniej mody, hamburgerów w "salonach" MacDonalda i całego plastikowego obrzeża kultury masowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta