Nasze drogie telefony
Ceny usług w Polsce i krajach OECD
Nasze drogie telefony
Korzystanie z usług telekomunikacyjnych w Polsce jest jednym z najdroższych wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Także w dolarach.
Telekomunikacja przygotowuje się do równoważenia taryf. Z jej danych - liczonych w USD za minutę - wynika, że ceny połączeń lokalnych (bez VAT) w tzw. szczycie są dwa razy niższe niż średnia w głównych europejskich telekomach. Ceny rozmów międzymiastowych (także w szczycie) są nieznacznie wyższe niż średnia. Z kolei opłata abonamentowa jest trzy razy niższa niż w analizowanych telekomach. TP SA przyznaje się też, że rozmowy międzynarodowe, a zwłaszcza transoceaniczne są droższe niż za granicą.
Według TP SA, tzw. współczynnik równoważenia taryf (stosunek ceny minuty najdroższego połączenia międzymiastowego do ceny minuty połączenie lokalnego) wynosi w jej sieci 7,1, a do końca roku spadnie do 4,5-4,7. Średnia w analizowanych przez TP SA telekomach to nieco ponad 3. Telekomunikacja stawia tezę, że współczynnik równoważenia jest zbyt wysoki, bo ceny połączeń lokalnych są zbyt niskie.
TP SA twierdzi, że z rozmów lokalnych zyski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta