Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasze drogie telefony

24 czerwca 2000 | Ekonomia | TŚ
źródło: Nieznane

TELEKOMUNIKACJA

Ceny usług w Polsce i krajach OECD

Nasze drogie telefony

Korzystanie z usług telekomunikacyjnych w Polsce jest jednym z najdroższych wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Także w dolarach.

Telekomunikacja przygotowuje się do równoważenia taryf. Z jej danych - liczonych w USD za minutę - wynika, że ceny połączeń lokalnych (bez VAT) w tzw. szczycie są dwa razy niższe niż średnia w głównych europejskich telekomach. Ceny rozmów międzymiastowych (także w szczycie) są nieznacznie wyższe niż średnia. Z kolei opłata abonamentowa jest trzy razy niższa niż w analizowanych telekomach. TP SA przyznaje się też, że rozmowy międzynarodowe, a zwłaszcza transoceaniczne są droższe niż za granicą.

Według TP SA, tzw. współczynnik równoważenia taryf (stosunek ceny minuty najdroższego połączenia międzymiastowego do ceny minuty połączenie lokalnego) wynosi w jej sieci 7,1, a do końca roku spadnie do 4,5-4,7. Średnia w analizowanych przez TP SA telekomach to nieco ponad 3. Telekomunikacja stawia tezę, że współczynnik równoważenia jest zbyt wysoki, bo ceny połączeń lokalnych są zbyt niskie.

TP SA twierdzi, że z rozmów lokalnych zyski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2044

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament