Niewykorzystana metoda finansowania
W Polsce zorganizowano tylko dwie emisje papierów dłużnych zabezpieczonych aktywami
Niewykorzystana metoda finansowania
MICHAŁ PIELASA JÓZEF ŚWIERKOCKI
W Polsce odbyły się tylko dwa programy sekurytyzacji. BRE Bank zorganizował ją dla wierzytelności handlowych dla spółki Urtica Zaopatrzenie Farmaceutyczne, natomiast Pekao SA dla Pekao Leasing.
Na rozwiniętych rynkach sekurytyzacja jest bardzo popularnym źródłem finansowania. W USA rynek ABS (bez papierów dłużnych emitowanych przez agencje rządowe oraz zabezpieczonych wierzytelnościami hipotecznymi) jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku kapitałowego. Europejski ABS rozwija się wolniej, ale jego rozmiar jest również znaczący, a do największych rynków należą: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia.
Rozwojowi sekurytyzacji sprzyjają wymagania akcjonariuszy firm i banków dotyczące maksymalizowania zwrotu z zainwestowanego kapitału. Sekurytyzacja umożliwia bowiem pozyskiwanie pozabilansowego finansowania, nie powodując konieczności zwiększania sumy bilansowej. Jej wzrost prowadzi zaś - w dłuższym okresie - do konieczności zwiększania kapitałów własnych, co z kolei nie tylko obniża wskaźniki zysków na jedną akcję, ale również "rozwadnia" udział dotychczasowych akcjonariuszy w kapitale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta