Bez ryzyka nie ma wolności
Ks. prof. Jan Kracik: Na szczęście, nie da się zbudować spójnego systemu norm tak, by ludzi uczynić automatami
Bez ryzyka nie ma wolności
Anna Jarmusiewicz: Aby chrześcijanie umieli sprostać wyzwaniom współczesności, ważne jest chyba ich lepsze wychowywanie do wolności sumienia i - zdrowo pojętych - indywidualizmu oraz subiektywizmu.
KS. PROF. JAN KRACIK: - Same terminy subiektywizm i indywidualizm brzmią ostrzegawczo dla tych, którzy uważają, że wszystkie normy są już sformułowane i trzeba je tylko realizować. Na szczęście, nie da się zbudować spójnego systemu norm tak, by ludzi uczynić automatami. Jest to rzecz niezwykle ważna - wychowywać na poziomie elementarnym i wyższym do wrażliwości sumienia. W pedagogice musi być coraz większe zaufanie, bo czasem więcej zła płynie z owego prowadzenia za rękę - gdy człowiek widzi, że jest na smyczy, to się zerwie.
Tradycyjny model etyki i podejrzliwość w stosunku do wolności trwały jednak długo, a i teraz nieraz słychać przestrogi przed indywidualizmem i wolnością.
Przez długie wieki człowiek był najpierw spójną częścią rodziny, grupy społecznej, Kościoła. Prawa człowieka i wolności, to były przymioty korporacji, cechów, stowarzyszeń kościelnych i municypalnych - jednostka natomiast musiała się z tym pogodzić. To, co nazywamy pluralizmem, traktowane było jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta