Czy wzrosną ceny energii
Czy wzrosną ceny energii
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KAROL SZYMANOWSKI
Za niejasność przepisów nowelizacyjnych do prawa energetycznego zapłacą prawdopodobnie najsłabsi uczestnicy rynku, czyli odbiorcy energii.
Prace nad znowelizowanym 26 maja 2000 r. prawem energetycznym (Dz. U. nr 48, poz. 555; dalej - ustawa nowelizacyjna) prowadzono w trybie pilnym, m.in. ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 1999 r. (Dz. U. nr 91, poz. 1042). Trybunał orzekł, że 1 lipca 2000 r. utraci moc delegacja ustawowa do wydania rozporządzenia taryfowego dotyczącego zasad rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi, energią elektryczną i ciepłem, w tym zasad rozliczeń z indywidualnymi odbiorcami w lokalach. Zakres nowelizacji jest jednak szerszy, niż to wynika z wyroku TK. Przyjęte w niej rozwiązania obejmują nie tylko przedsiębiorstwa energetyczne, lecz także inwestorów oraz wszystkich odbiorców sieciowych nośników energii (elektrycznej, cieplnej i gazu).
W ustawie nowelizacyjnej przyjęto kilka rozwiązań umożliwiających przedsiębiorstwom energetycznym podniesienie cen i opłat za energię. Należą do nich: zmiana zasad przyłączania do sieci, rozszerzenie obowiązkowych zakupów energii oraz nowe zasady rozliczania kosztów wynikających z nakładów inwestycyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta