Całe Niemcy były więzieniem dla ofiar pracy przymusowej
Bartosz Jałowiecki, przewodniczący Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie"
Całe Niemcy były więzieniem dla ofiar pracy przymusowej
Fot. Michał Sadowski
"Rz": - Fundacja przygotowuje się da przyjęcia niemieckich pieniędzy i wypłat dla byłych przymusowych robotników III Rzeszy. Na czym polegają te przygotowania?
Bartosz Jałowiecki: - Po pierwsze, powołałem Radę Konsultacyjną przy Przewodniczącym Zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", w której skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń skupiających ofiary III Rzeszy. Rada ma za zadanie opiniowanie działalności fundacji, zwłaszcza w kontekście nowych wypłat.
Po drugie, porządkujemy dane komputerowe i dostosowujemy je do nowych wypłat. Świadczenia te będą się różniły od dotychczasowych wypłat ze środków fundacji zarówno ze względu na tytuł upoważniający do ich otrzymywania (będą to wypłaty za pracę przymusową i niewolniczą, a nie pomoc humanitarna dla ofiar w trudnej sytuacji materialnej, jak to było do tej pory), jak i kategorię ofiar oraz wysokość wypłat. Nasza baza danych musi uwzględniać te zmiany.
Po trzecie, w dniu, kiedy Bundestag uchwali Ustawę o Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", uruchomimy bezpłatną infolinię na temat przyszłych wypłat.
Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta