Syndrom Miloszevicia
Skrajna prawica otworzy archiwa partii
Syndrom Miloszevicia
Haider wcale nie usunął się do Klagenfurtu. Jest nadal guru wiedeńskiej władzy.
FOT. (C) REUTERS
ANDRZEJ NIEWIADOWSKI
z Wiednia
Pani wicekanclerz Susanne Riess-Passer, lider koalicyjnej skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), w wywiadzie dla austriackiego tygodnika "Profil" (z 15 lipca), stwierdziła, że podporządkuje się zaleceniom "rady mędrców" i wyrazi zgodę na ocenę programu FPÖ pod względem przestrzegania zasad demokracji.
- Będziemy współpracować z obserwatorami. Otworzymy archiwa naszej partii - uznała pani wicekanclerz, wyrażając zarazem nadzieję, że "rada mędrców" wyda werdykt do połowy października. - W przeciwnym wypadku powrócimy do kwestii rozpisania referendum w sprawie zasadności sankcji politycznych - ostrzegła wicekanclerz.
Stanowisko Susanne Riess-Passer wychodzi naprzeciw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który, z inicjatywy UE, mianował w ubiegłą środę komisję składającą się z "trzech mędrców", aby ta oceniła przestrzeganie praw człowieka w Austrii. "Był to już najwyższy czas. Groziło, że nad Dunajem dojdzie do wzrostu antyunijnych nastrojów, a dzięki referendum rząd uzyska narzędzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta