Co powinno być przestępstwem
Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Co powinno być przestępstwem
Prasa codzienna doniosła, że francuscy deputowani uchwalili ustawę, która ma służyć walce z sektami. Wprowadza ona m.in. nowy typ przestępstwa "manipulacji umysłowej" przy werbowaniu do sekt. Ma ono polegać na poważnych i powtarzających się naciskach na daną osobę w celu jej uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ustawą zajmie się jeszcze druga izba francuskiego parlamentu, nie wiadomo więc, jakie będą jej dalsze losy.
Nie chcę tu szerzej komentować czy oceniać inicjatywę francuskich parlamentarzystów. Jest ona na pewno przejawem tendencji, znanej na całym świecie, a polegającej na tym, by w zetknięciu z trudnym problemem społecznym reagować włączeniem prawa karnego do jego rozwiązywania. Taki zabieg musi być jednak zawsze poprzedzony poważną analizą celowości i technicznolegislacyjnej możliwości tworzenia nowego typu przestępstwa. W teorii prawa karnego, a dokładnie w jej części określanej jako "teoria kryminalizacji" (przez kryminalizację rozumie się tu uznanie za przestępstwo czynu dotychczas nim nie będącego), podaje się wiele warunków, które muszą być spełnione, aby uznanie jakiegoś zachowania za przestępstwo miało charakter racjonalny i zgodny z pewnymi standardami, wynikającymi z międzynarodowych konwencji praw człowieka, przeważnie też z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta